Haber

Sudan ve Kenya liderleri Doğu Afrika’da acil zirve düzenleme konusunda anlaştı

PORT Sudan Egemenlik Konseyi Lideri ve Ordu Komutanı General Abdul Fattah el-Burhan ve Kenya Devlet Başkanı William Ruto, Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi’ne (IGAD) üye ülke liderlerinin katılımıyla Doğu Afrika’da acil bir zirve yapılması konusunda mutabakata vardı.

Egemenlik Konseyi’nden yapılan açıklamaya göre Burhan’a, Ruto’nun daveti üzerine Kenya ziyaretinde Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali es-Sadık ve İstihbarat Teşkilatı Başkanı Orgeneral İbrahim Ahmed Mufaddal eşlik etti.

Resmi karşılama töreninin ardından başkent Nairobi’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirilen iki lider arasındaki görüşmede, iki ülke arasındaki ortak işbirliğinin boyutları ve her alanda ilişkileri güçlendirmenin ve geliştirmenin yolları ele alındı ​​ve ortak konularda fikir alışverişinde bulunuldu. ilgi alanları.

Sudan Ordu Komutanı Burhan, birlikte bulundukları Hızlı Destek Güçleri’nin (HDK) “vatandaşlara yönelik isyanlar, sivillere karşı işlenen ciddi suçlar ve Sudan’da güvenlik, istikrar ve barışın sağlanmasına yönelik sürdürülen çabalar” hakkında Kenya Cumhurbaşkanı’na bilgi verdi. Nisan ortasından bu yana çatışmalar sürüyor.

Burhan, hükümetin Sudan krizine radikal çözümler bulma, vatandaşların acılarına son verme ve Sudan’daki savaşı sona erdirme konusundaki kararlılığını yineledi.

Ülkesinin Sudan’da barış ve istikrara desteğini teyit eden Ruto, Kenya’nın iki ülkenin ortak çıkarlarına hizmet edecek şekilde Sudan’la ilişkileri güçlendirme ve geliştirme kararlılığını vurguladı.

İki lider, Sudan’daki krize bir an önce çözüm bulunması gerektiğinin altını çizerek, Suudi Arabistan’ın Cidde kentindeki barış görüşmelerine ve Doğu Afrika’da Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi (IGAD) liderliğindeki barış girişimlerine değindi.

Ateşkese ulaşmak ve düşmanlıkları durdurmak için müzakere sürecinin hızlandırılması gerektiğine işaret eden cumhurbaşkanları, ateşkesin sağlanması ve kapsamlı bir barış için çerçeve oluşturulması çabaları kapsamında IGAD liderlerinin katılımıyla acil bir zirve yapılması gerektiği konusunda da mutabakata vardı. Sudan’da kimseyi dışlamayan bir diyalog.

Haziran ayında Sudan hükümeti, Kenya’nın tarafsız olmadığını ileri sürerek IGAD’ın Sudan’la ilgilenen komiteye başkanlık etmesine itiraz etti.

Ruto’nun, Sudan hükümetinin “isyancı” olarak tanımladığı HDK komutanı Muhammed Hamdan Dagalu’ya yakın olduğu iddia ediliyor.

sudan iç savaşı

7. ayına giren Sudan’daki iç savaşta, başkent Hartum’un yanı sıra ülkenin batı ve güneybatısındaki 9 eyalette taraflar ağır silahlarla çatışmaya devam ediyor.

HDK, 15 Nisan’da yaşanan iç savaş öncesinde sisteme entegrasyonu tamamlanmamış bir askeri güçtü.

Çatışmalarda 10 binden fazla sivil hayatını kaybetti, binlercesi de yaralandı.

Uluslararası ateşkes ve müzakere girişimleri, tarafların karşılıklı ihlal suçlamaları ve önerilen kurallar üzerinde anlaşamamaları nedeniyle şu ana kadar başarısız oldu.

haberkarpuzlu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu