Ekonomi

Credit Suisse krizini ateşleyen kişi istifa etti

Suudi Ulusal Bankası başkanı Ammar Al Khudairy, Credit Suisse’deki krizin önde gelen isimlerinden biri olan görevinden istifa etti.

Khudairy, 16 Mart’ta yaptığı açıklamada Credit Suisse’i daha fazla desteklemeyeceklerini belirtti.

Bu açıklamayla başlayan panik satışları, Avrupa’da risk algısının zirve yapmasına neden oldu.

CNBC’ye konuşan Khudairy, “İsviçre Merkez Bankası’nın şartlarına bakılırsa her şey yolunda. Bankanın daha fazla sermayeye ihtiyacı olmayacağını düşünüyorum.”

Credit Suisse’de yüzde 9.9 paya sahip olan Saudi National Bank’ın üst isminden gelen bu açıklamanın ardından Credit Suisse kaynaklı kriz derinleşti.

Kriz sonrası tarihi birleşme

İsviçre’nin köklü bankası Credit Suisse’de yaşanan kriz nedeniyle Swiss National Bank devreye girerek bankaya 54 milyar dolarlık kredi açtı.

Devam eden kriz sırasında bir başka büyük banka olan UBS devreye girdi ve tarihi satın almayla Credit Suisse’i devralmayı kabul etti.

UBS’nin rakibini satın almak için 3 milyar İsviçre Frangı (3,3 milyar dolar) ödeyeceği belirtildi.

İsviçre Ulusal Bankası, muhtıranın bir parçası olarak UBS’ye 100 milyar franklık bir likidite limiti sağlamayı kabul etti. İsviçre hükümeti ayrıca, UBS’ye satın alma işleminden kaynaklanabilecek olası kayıplar için 9 milyar frank garanti edileceğini duyurdu. İsviçre bankacılık otoritesi Finma, anlaşmanın ardından 16 milyar franklık riskli Credit Suisse tahvilinin bedelsiz olacağını duyurdu.

guroymakajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu